Jak předcházet nejčastějším škodám adventu a Vánoc

Jsme na prahu největších svátků roku, ale ještě předtím pro většinu z nás začalo nejhektičtější období. Aby oslavy opravdu proběhly podle našich představ, musíme překonat při přípravách na ně a během nich mnohé nástrahy, pro tento čas velmi typické. Deset nejčastějších zpracovala podle škodních statistik UNIQA pojišťovna.

1. Vánoční úklid a výzdoba

Většina českých hospodyněk absolvuje před vánočními svátky doslova uklízecí maratón. Vyklízejí se skříně, okna se musí lesknout, prachovkou je třeba dosáhnout i tam, kam celý rok nezabloudí, a nakonec domácnost nebo dům ještě slavnostně vyzdobit! Úrazy při úklidu jsou po zraněních z rekreačního sportu druhé nejfrekventovanější mezi událostmi tohoto druhu ve volném čase, přičemž dominuje období listopadu a prosince a pády ze štaflí. Chcete-li si svůj dům vánočně osvětlit, pozor na pravidla pro práci s elektrickým proudem a zkontrolujte si elektroinstalaci.

2. Svíčky a adventní věnce

V minulosti hasiče zaměstnávaly požáry způsobené svíčkami na vánočních stromcích. Zatímco ještě před deseti lety jsme každoročně evidovali i stovky škod tohoto druhu, v posledních letech jich bývá méně než deset. Zato se stalo trendem více zapalovat svíčky během adventu, zejména na adventních věncích. Takže zatímco ubylo požárů domácností od vánočního stromečku během poslední dekády prosince a prvního lednového týdne, nyní se škody rozložily prakticky na celý prosinec. Užitečný tip: schovejte zápalky a zapalovače z dosahu svých dětí a poučte je, aby si nevytvářely vánoční atmosféru bez Vašeho dozoru. Jinak se může stát, že při příchodu z práce potkáte u vás doma nejprve hasiče. Také pozor při nákupu elektrických svíček pochybného původu. Každoročně likvidujeme několik škod požárem způsobených právě touto příčinou.

3. Nehody chodců

Advent je tradiční období nákupních dostihů. Někdo je absolvuje pěšky, jiný jede autem. Ale všichni mají společné jedno: myslí na vše, co je třeba ještě koupit, zařídit, koho čím obdarovat, jak stihnout to či ono. Přitom se ve spěchu méně soustředí na běžné úkony, realizované běžně stokrát a tisíckrát. Chodci vstupují bez rozhlédnutí do vozovky, nervózní řidiči ve šňůrách a v pruzích vedle sebe mohou přehlédnout lidi na přechodu nebo proplétající se hadem vozidel. V prosinci každoročně přibývá chodců sražených na ulici ve městech. Loni jsme měli o 20 % více takových škod z povinného ručení, než v předcházejících měsících.

4. Sváteční řidiči

Těsně před Vánoci a mezi vánočními a novoročními svátky se vydávají na cesty sváteční řidiči – jedou s rodinou na hřbitov a na návštěvy blízkých a přátel. V té době jsou komunikace plnější než jindy a riziko střetu je vyšší. Sváteční řidiči nemají tak dobře zažité návyky, nereagují tak rychle jako ostřílení mazáci silnic. V této době registrujeme až o čtvrtinu více střetů vozidel a parkovacích škod. Jsou sice zpravidla menší a „jen plechové“, ale přece si nechceme zkazit svátky úvahami, jak dát zase vše do pořádku.

5. Vodovodní škody

Tyto škody nemají sice nic společného s Vánoci jako takovými, ale jsou typické pro toto období a ve svém důsledku mohou Vánoce pokazit. Vodovodní škody vznikají prasklým potrubím, nejčastěji způsobeným náhlým výrazným poklesem teploty. Jsou to nejčastější zimní škody v pojištění domků a domácností. Nezapomněli jste náhodou při zazimování Vaší chaty nebo chalupy vypustit vodovodní systémy? Vytápíte dočasně neobývaný objekt alespoň tak, aby voda nezamrzla? Máte ve Vašem domě systém ústředního topení zajištěn nemrznoucími prostředky, odjíždíte-li na dovolenou?

6. Konzumace alkoholu

Svařák u stánku, grog na zahřátí, přípitek s přáteli. To prostě k tomuto období patří. Ale pozor: vždy promyslete, jaký program bude následovat. Zda nebude potřeba někoho odvézt autem, zda se nechystáte sportovat. Pověstná „jedna sklenička“ už byla příčinou mnoha nehod a úrazů, a navíc často nezůstalo jen u jedné. Kromě zranění a komplikací pamatujte na to, že má-li alkohol příčinnou souvislost se vznikem škody nebo její výší, může Vás pojišťovna potrestat zkrácením pojistného plnění. Moderním nešvarem je kromě jízdy autem dnes hlavně lyžování pod vlivem alkoholu, na které není dosud obecně nastaven účinný postih.

7. Vloupačky do rekreačních objektů

Chaty a chalupy jsou v zimním období terčem vloupání častěji než v jiných ročních obdobích, zejména ty na samotě. Během období listopad až březen je podle našich statistik advent, vánoční a novoroční svátky už tradičně největší sezónou zlodějů. Nezvaným hostům nahrává často neopatrnost klientů. Ponechají například volně přístupné žebříky, které umožňují vniknout do objektu z vyššího patra, které už není zabezpečené tak jako přízemí. Často využívají chaty a chalupy jako dočasný útulek lidé bez trvalého bydlení nebo osoby na útěku. Ti je zpravidla „vyjedí“ a odnesou předměty, které mají nějakou cenu a dají se snadno prodat.

8. Krádeže nových dárků a vloupání do bytů

Zloději jsou na přelomu roku velmi aktivní. Podle našich zkušeností podstatně více, než třeba v období letních dovolených. Částečně jim nahrává i kratší den – mohou páchat své kriminální aktivity pohodlněji pod rouškou tmy. Zase mnohdy těží z neopatrného počínání klientů: rodina si pořídí k Ježíšku nový televizor, kameru a jinou elektroniku. Pokud obaly od nich viditelně odloží k popelnici, jako by vypsala zloději pozvánku. Ten už ví, kde se nachází zcela nové zboží, zná už značku, parametry a odhadne, kolik se na tom dá vydělat.

9. Silvestrovské oslavy

Bujaré veselí spojené s petardami a další pyrotechnikou může skončit smutkem. Největším nebezpečím jsou samozřejmě úrazy, často velmi těžké. Nezapomínejte na volných prostranstvích po sobě zbytky „munice“ po oslavě uklidit, aby se nedostala do nepovolaných dětských rukou. Spočítejte po skončení oslav pečlivě všechny kousky jako chirurgický personál nástroje po operaci. A také dbejte na to, abyste svým ohňostrojem nepoškodili cizí majetek – v sousedních zahradách nebo vozidla zaparkovaná v ulici.

10. Moderní zloději řádí podle sociálních sítí

Nakonec jednu užitečnou radu, jak některým škodám účinně předcházet. Nebuďte příliš sdílní na sociálních sítích, nefoťte se s novými dárky, neinformujte o svém odjezdu. Nezapomeňte, že na sociálních sítích nebrouzdají bez Vašeho vědomí dnes jen personalisté, ale také nenechavci, kterým můžete výrazně zjednodušit jejich nekalé plány. U stále většího počtu odhalených pachatelů se policie a s ní i pojišťovna dozví, že přesné informace o oběti získal z jejího vlastního facebookového profilu.

Zdroj: tisková zpráva UNIQA pojišťovny