Nesprávný způsob přepravy lyží ve střešním boxu ohrožuje všechny účastníky silničního provozu, varuje Allianz

V pondělí začínají jarní prázdniny, během kterých budou motoristé při cestách na hory častěji využívat střešní box na přepravu lyží.
Ne vždy si však uvědomí, že pro převoz věcí v boxu a v klasickém zavazadlovém prostoru neplatí stejná pravidla. Allianz centrum pro technologie (AZT) proto udělalo crash test automobilu s naloženým střešním boxem. I při rychlosti 50 km/h dopadl výsledek hrozivě.

V době vrcholící lyžařské sezóny stačí k havárii s plně naloženým autem na cestě do hor chvilka nepozornosti. Střešní boxy, oblíbená součást zimní výbavy motoristů, se rázem mohou stát nebezpečnými zbraněmi – a na vině zdaleka nemusí být jen špatný výběr typu boxu nebo jeho neodborná instalace. „V boxu by mělo být k dispozici vybavení pro správné zajištění nákladu – vázání nejlépe s kovovými součástkami, které na rozdíl od plastových lépe odolávají zimním teplotám,“ upozorňuje Melanie Kreutner z AZT na opomínané zásady.

Podle expertů z technologického výzkumného ústavu v Ismaningu u Mnichova totiž často za fatálními následky nehod stojí právě špatné zajištění věcí naložených v boxu. Přispívá k tomu i skutečnost, že ne všichni cestovatelé vědí, které věci do boxu patří, a které už ne. Základní pravidla jsou přitom jednoduchá. Na střechu auta nepatří nic, co nelze uvnitř boxu bezpečně zajistit popruhy – a čím lehčí náklad, tím lépe.

Aby AZT simulovalo co nejpravděpodobnější scénář nehody, crash test provedlo s vozidlem, jehož střešní box byl naložený typickou výbavou do hor – zcela nezajištěnými lyžemi, hůlkami, lyžáky a lahvemi s pitím. Celková váha přepravovaných věcí byla pouhých 34 kg místo maximálních 50 kg, doporučovaných výrobcem boxu.

Zdroj: tisková zpráva pojišťovny Allianz