Podle Allianz si ze staveb zloději nejčastěji odnášejí kotle, kabely a okapy. Mizí však i zabudovaná okna nebo vozík s maltou

Praha, 29. července 2015; Na stavbu domu číhají nejen přírodní živly, ale hlavně zloději. Nejčastěji ze staveb kradou kotle, sanitární techniku, ale třeba i osazená okna, zabudované topení, nebo dokonce elektroinstalaci. Jen za první pololetí tohoto roku řešila Allianz pojišťovna skoro 300 případů krádeží z rozestavěných nebo rekonstruovaných staveb.  Je to o pětinu více, než za srovnatelné období loni. 

Kdo se rozhodne stavět dům, musí mít na paměti mnoho věcí – vyjasněná práva k pozemku, vklad do katastru, stavební povolení, plány, projekty, zajištění financování stavby… A právě s ohledem na finance by budoucí majitelé domu neměli zapomínat na jeho pojištění. Stavbu je možné pojistit v různých etapách výstavby, už například v době hrubé stavby „hladových zdí“, či kdykoliv jindy, nebo až při kolaudaci. 

„Pojištěním rozestavěné budovy chrání majitel samotnou stavbu, stavební materiál a také stavební mechanismy nebo nářadí. Je třeba dbát na dodržování stanovených smluvních podmínek zabezpečení stavby proti krádeži. Na stavbách zloděje láká nejvíc sanita, kotle, ale kradou i obklady, tělesa topení, elektrické kabely, a dokonce i zabudovaná okna a prakticky cokoliv, co je z mědi. Tedy svody, okapy, oplechování střech, oplocení a podobně,“ vypočítává Hana Jurová, metodička podpory likvidace pojistných událostí Allianz. 

V letošním roce nepohrdli zloději ani postaveným lešením, elektrickým pohonem vrat, vrtačkami, bruskami, ale i běžným nářadím, jako jsou sekery, lopaty, nebo kleště. Z rozestavěné stavby se ztratily i balíky izolace, rozvaděče, čerpadla, a dokonce přívěsný vozík plný cementu a suché malty, nebo naštípané dřevo. Pachatelé obyčejně nerozlišují, zda je věc již nainstalovaná či nikoliv a při neodborné demontáži tak mohou způsobit i další, často ještě větší škody – například při krádeži těles topení vodovodní škodu nebo při vytržení kotvení svodů poškodí fasádu domu. 

Pojištění staveb není povinné. Pouze v případě, kdy si klient na stavbu bere hypotéku, nebo úvěr ze stavebního spoření, je pojištění stavby a vinkulace pojistného plnění jednou z podmínek banky. Suma, na kterou se stavba pojišťuje, představuje její budoucí hodnotu, kterou bude mít po dokončení. „Měla by tedy odpovídat nákladům v daném čase a místu potřebným na výstavbu budovy stejných parametrů a kvality, včetně nezbytných nákladů na projektovou a inženýrskou činnost a ostatních souvisejících poplatků. Po nastěhování si pak majitel domu může pojistit i movité věci v domácnosti. Mnohdy si často lidé neuvědomí, že pojištění budovy, chrání pouze stavbu, k ochraně vnitřního zařízení je pak třeba sjednat pojištění domácnosti,“ doplňuje specialista pojištění majetku Allianz Monika Hotová.

Stavíte rodinný dům, chatu, garáž, či altán? Proces výstavby trvá většinou několik let a za tu dobu se může přihodit cokoliv. Allianz to ví, proto nabízí pojištění na rozestavený dům s 50% slevou po dobu výstavby až pěti let.

 


Allianz pojišťovna, a. s.,
je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 

Zdroj: tisková zpráva Allianz pojišťovny, a. s.