Sedřené koleno za dvě stokoruny, ale i polytrauma za téměř půl milionu – tak širokou škálu mají loňské úrazy dětí pojištěných u Allianz

Praha, 23. června 2015; Allianz pojišťovna evidovala v roce 2014 celkem 9608 úrazů dětí a mladistvých do 18 let a ve srovnání s předloňským rokem zaznamenala stoupající tendenci. Jejich největší nápor je každoročně na podzim, po návratu z letních prázdnin, které jsou paradoxně velmi klidné, ale druhé období četnosti úrazů právě nyní vrcholí. V úrazovosti jednoznačně vévodí mužské pohlaví – chlapcům se stalo 5707 zdravotních újem, dívkám 3901. Velké výkyvy v počtech, ale také v diagnózách jsou patrné i v různých věkových kategoriích.  

Počet úrazů má stoupající tendenci s narůstajícím věkem dítěte. „Například 10leté děti se zraní téměř třikrát častěji, než tříleté, ale úplně nejvíc úrazů se stává teenagerům mezi 12. a 16. rokem, kteří již příliš nedají na varování rodičů, pohybují se častěji mimo domov bez dozoru a také hojně sportují. Zejména v této věkové kategorii vedou až trojnásobně v počtu zranění chlapci, dívky jsou opatrnější a méně riskují,“ říká Hana Páleníková, manažerka likvidace pojistných událostí osob Allianz. 

Důvodem nárůstu počtu úrazů je hlavně velké množství hlášení i drobných poranění typu pohmožděnin a odřenin za pár stokorun, které jsou u dětí na denním pořádku. „Není pro nás ani žádným překvapením hlášení dokonce několika úrazů během měsíce či prvního půl roku pojištění. Právě vysoká frekvence škod a zatajení informací při vstupu do pojištění jsou často základním ukazatelem podvodů a podezřelých jednání, která, bohužel, evidujeme u dětí stejně jako u dospělých. Úrazové pojištění by mělo být jakousi náplastí za zranění, která dítě vyřadí z jeho běžné denní činnosti, ať už na kratší, nebo delší dobu. Obvykle je tomu právě naopak,“ doplňuje Hana Páleníková. 

A jaké jsou nejběžnější diagnózy úrazů u dětí? Pomineme-li povrchní poranění, odřeniny
a zhmožděniny, pak jsou to hlavně tržné rány a zlomeniny. Také typy úrazů se liší v závislosti na věku –děti do 5 let nejvíce trpí na tržné rány a další úrazy na hlavě, popáleniny nebo cizí tělesa v ústech, uších, nosu… Rodiče školních dětí hlásí zejména již zmíněné zlomeniny – nejčastěji zápěstí, předloktí nebo prstů na rukou či nohou, dále vymknutí, podvrtnutí kotníku, či kolene, natažení vazů, a povrchové, nebo otevřené rány v obličeji a na hlavě. Průměrná doba léčby těchto poranění se pohybuje mezi 10 – 20 dny. 

Nejnákladnější jsou však zranění, která se hojí s komplikacemi, nebo dokonce končí trvalými následky. I takové se loni dětem staly – Allianz eviduje více než desítku zranění s odškodněním nad 150 tisíc Kč. Většinou jde o velmi komplikované a operované zlomeniny stehenní kosti, bérce a kotníku. Nejdražším případem pak bylo odškodnění 17letého mladíka za mnohačetná poranění po dopravní nehodě. A další úhrady budou v těchto případech ještě zřejmě následovat. 

Ve spisech uvízly i kuriózní úrazové příběhy, kdy například rodiče koupili svému čtyřletému synovi hranolky a on s nimi s velkou chutí snědl i kus plastové vidličky, nebo naopak velmi smutné. Tím byl vážný úraz jedenáctileté dívky, která se skokem ze střechy chtěla domoci větší pozornosti své kamarádky, která na ni po odchodu na jinou školu měla méně času. Umřít prý nechtěla, jen si ublížit a u kamarádky vzbudit soucit. Z pádu si místo „vyřešeného“ kamarádství odnesla zlomeninu patní kosti, kotníku a pohmoždění plic. 

Nejvíce úrazů dětí Allianz eviduje z rekreačních činností – sportovních aktivit – hlavně z fotbalu, košíkové, tenisu a turistiky. Na kroužcích a při volné zábavě se stane až 40 procent z celkového počtu těchto událostí. Úrazy, které vzniknou přímo ve škole, představují 17 procent a přibližně 7 procent se jich stane v dopravě – při přecházení vozovky, nebo jízdě na kole po silnici. 

 

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.

 

Zdroj: tisková zpráva Allianz pojišťovny, a. s.