Jedete na vodu? Cestovní pojištění se vyplatí i na české řeky

Utopený mobil, ztracené brýle, odřená kolena, boule, poškozená loď. To jsou jen některé nešťastné příhody, které se každoročně přihodí na vodě. Přečtěte si, jaká rizika číhají na vodáky a jak se vhodně pojistit.

cestovní pojištění ČR, pro vodáky

 

Podle průzkumu pojišťovny Generali se 42 % Čechů vydá na vodu alespoň jednou do roka. Na řece mohou lidé poztrácet nejen své osobní věci, ale také poškodit zapůjčené vybavení nebo se zranit. I když může dojít ke škodám na majetku či zdraví, na vhodné pojištění myslí pouze 16 % vodáků. Přitom tuzemské pojišťovny nabízejí cestovní pojištění, které může právě vodákům na českých i moravských řekách dobře posloužit. Takové pojištění nabízí například pojišťovna Generali. „Lidé na našem pojištění ocení zejména rozšířené úrazové pojištění nebo krytí trvalých následků způsobených úrazem,“ vysvětluje Dana Binderová, produktová manažerka cestovního pojištění Generali.

TIP: Porovnejte si nabídky cestovního pojištění do České republiky v naší kalkulačce pojištění. Vybrané pojištění si můžete sjednat za výhodnou cenu online.

 

Vodáci nejraději sjíždí české řeky, preferuje je 71 % z nich. Na moravské řeky míří 22 % vodáků. Zahraniční toky si vybírá jen 7 % vodáků, ti nejčastěji míří na Slovensko nebo do Rakouska.

 

Polovina vodáků si při sjíždění řeky dopřeje alkohol

Není překvapením, že splouvání řek je spojené s popíjením alkoholu. V průzkumu 51 % vodáků přiznává, že přímo na lodi při splouvání řeky popíjí alkohol. Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem napříč věkovými skupinami je pivo. To před vínem, tvrdým alkoholem nebo míchanými nápoji preferuje 80 % vodáků.

Více podle údajů z průzkumu pijí muži a obecně lidé ve věku 26 až 35 let. Pivo si dávají hlavně lidé starší 46 let, víno lidé ve věku 36 až 45 let a tvrdý alkohol v kombinaci s nealkoholickými nápoji upřednostňují vodáci do 25 let. Pivo je dominantou mužů, po vínu a míchaných nápojích naopak častěji sáhnou vodačky, ale i u těch jasně vítězí pivo.

Proti popíjení na vodě ale pojišťovny varují. „Opilý vodák je pro své okolí stejně nebezpečný, jako opilý řidič auta. Navíc případné plnění z pojištění může být významně kráceno, jestliže se alkohol na pojistné události podílel. Doporučení je jasné: nemíchat alkohol a sjíždění řeky. Z praxe známe případy, kde šlo doslova o smrtící koktejl,“ varuje Dana Binderová.

Vážnější zranění se stávají na raftech

Průzkum také zjišťoval, za jak zkušené vodáky se Češi považují. Z průzkumu plyne, že sebevědomí jim nechybí: 48 % vodáků tvrdí, že splouvání řeky zvládlo suchou nohou. Nicméně 30 % přiznalo, že se převrátili jednou, 16 % dvakrát a 6 % českých vodáků se na vodě takzvaně „udělalo“ více než třikrát. Data mluví jasně – s věkem přichází víc zkušeností.

Bez zajímavosti není, že 21 % vodáků se někdy na vodě zranilo. V naprosté většině případů šlo o lehčí povrchová zranění jako například modřiny nebo odřeniny. Ovšem 13 % vodáků, kteří se někdy zranili, říká, že na vodě přišli ke středně těžkému poranění a u 6 % byl úraz z kategorie těžkých a vyžadoval hospitalizaci. Ze statistik vyplynulo, že úrazy se vyhýbají mladým lidem do 25 let a obecně spíše ženám. 
Průzkum přinesl i další zajímavé zjištění – více úrazů obecně číhá na vodáky, kteří zvolí pro plavbu kánoe. Jde však o lehčí zranění jako jsou odřeniny a zhmoždění. Vážnější zranění paradoxně uváděli ti vodáci, kteří vodu brázdili na raftech.

Hrozbu zranění a jeho následků však vodáci podceňují. Pojišťuje se jen 16 % z nich. Řešení je přitom jednoduché: pojišťovna Generali nabízí domácí cestovní pojištění, které se vztahuje na výlety po České republice, včetně vyjížděk na vodu. „V základní variantě vyjde pojištění už na 4 koruny denně pro dospělého nebo na 3 koruny pro dítě. K pojištění nabízíme i připojištění sportovních činností, které zahrnuje například vodní sporty,“ vyjmenovává Dana Binderová.

Pod hladinou končí brýle, boty i telefony

Dna a břehy českých řek se stávají smutným pohřebištěm věcí. Přispívají k tomu právě turisté, kteří sjíždí řeky. Podle průzkumu Generali jdou přes palubu nejčastěji boty (21 % případů) nebo brýle (také 21 %). Pod hladinou mizí nešikovným vodákům i jídlo (18 %) a oblečení (15 %). Deset procent vodáků přiznalo, že utopili svůj mobilní telefon a 4 % přišla v řece o peněženku.

Poznámka: Reprezentativní průzkum pro pojišťovnu Generali provedla v červnu 2019 výzkumná agentura Perfect Crowd na vzorku 500 respondentů ve věku 15 až 70 let.