Devět tipů, jak prožít bezvadnou dovolenou

Řada Čechů stráví letošní dovolenou v zahraničí. Kdo se chce vyhnout stresovým situacím při balení, na cestách i v místě pobytu, měl by se držet osvědčených doporučení. Řekneme vám, co byste si neměli zapomenout zabalit do kufru, jak naplánovat cestu autem nebo proč si zvážit kufr před cestou na letiště.

Vybírejte z bezpečných destinací

I když se v současné době těžko hledá absolutně bezpečná země, vyplatí se už při výběru místa pobytu přihlédnout k dlouhodobějšímu vývoji bezpečnostní situace. Podle nedávného průzkumu Direct pojišťovny považují Češi za nejméně bezpečné země Egypt, Turecko, Tunisko, Řecko a Maroko. Naopak za bezpečné označují Slovensko, Rakousko, Chorvatsko a Bulharsko. Skutečný obrázek o bezpečnostní situaci získáte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Aktuálně například ministerstvo doporučuje českým občanům dbát zvýšené opatrnosti v souvislosti s blížícími se náboženskými svátky (ve dnech 2. 7. – 10. 7. 2016) na území Turecké republiky, a to zejména na místech, kde je vyšší koncentrace lidí, tedy v městské hromadné dopravě, na letišti, tržištích či v nákupních centrech.

TIP: Sjednejte si výhodné cestovní pojištění ZDE

Balíme kufry

Abyste nemuseli hned po příjezdu shánět náhradu za zapomenuté brýle, plavky nebo opalovací krém, připravte si seznam. Při jeho sestavování zohledněte nejen délku pobytu, plánované aktivity, ale i to, zda cestujete autem, autobusem nebo letadlem. Zatímco cestování v autě napěchovaném až po střechu bude „jen“ nepohodlné, v letadle vám kila navíc nikdo neodpustí. Při překročení stanoveného váhového limitu počítejte s příplatkem. Na váhové limity je třeba myslet i při návratu domů. Dárky a suvenýry z cest se mohou nechtěně prodražit.

Pokud cestujete s partnerem nebo rodinou, rozdělte si ošacení do více zavazadel. Výjimečně se můžete ocitnout v nepříjemné situaci, kdy se kufr připlete do jiného letadla nebo se dokonce ztratí. V těchto případech nebudete muset alespoň první dny řešit co na sebe. Nezapomeňte také na nezbytné léky, pár náplastí a krém na spálená záda.

Naplánujte si cestu

Příprava se vyplatí u cestování vlastním autem. Dopředu si zkontrolujte technický stav vozidla, povinnou výbavu a naplánujte si trasu. Při cestě do zahraniční se pravděpodobně nevyhnete zpoplatněným dálničním úsekům. Pokud letos vyrážíte například do Chorvatska, počítejte minimálně s nákupem rakouské dálniční známky a mýtným na chorvatských dálnicích. S trochou šikovnosti můžete ušetřit za průjezd Slovinskem. Kdo nechce ztrácet čas sháněním dálničních známek na cestě, může si je koupit v předstihu například v prodejní síti ÚAMK.

Při plánování cesty se vyplatí vybrat místa, kde natankujete. Počítejte s tím, že v zahraničí zaplatíte za pohonné hmoty více než v České republice. V porovnání s ostatními zeměmi Evropy patří naše ceny benzínu a nafty mezi nejnižší. Velkým cenovým rozdílem můžete být zaskočeni v Itálii. „Itálie patří k nejdražším evropským zemím vůbec. Rozhodně tedy doporučuji natankovat po cestě v Rakousku, kde je nafta oproti Česku dražší jen o 66 haléřů a natural 95 o jednu korunu a 47 haléřů,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která analyzuje vývoj cen pohonných hmot v EU. „Na cestě do Chorvatska je pak výhodnější tankovat v Rakousku, popřípadě Maďarsku,“ dodává Damir Duraković s tím, že Slovinsko i Chorvatsko jsou aktuálně dražší. Obecně je třeba počítat s vyššími cenami na dálničních úsecích a v blízkosti hraničních přechodů.

Zkontrolujte platnosti dokladů

Při překračování státních hranic zemí schengenského prostoru nemusíte předkládat cestovní pas ani občanský průkaz. Pro případnou kontrolu či prokazování totožnosti však musíte mít jeden z těchto dokladů u sebe. S kontrolou cestovních dokladů počítejte na hranicích Bulharska, Chorvatska, Irska, Kypru, Rumunska či Spojeného království. Tyto země totiž nejsou součástí schengenského prostoru. Před cestou do ostatních zemí, zejména Egypta, Turecka a Tuniska, se seznamte s potřebnými doklady u vaší cestovní kanceláře nebo na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V dostatečném předstihu před odjezdem si překontrolujte platnost osobních či cestovních dokladů. U expresního vyřízení cestovního pasu počítejte se vysokým správním poplatkem. Při cestě autem si překontrolujte i platnost řidičského oprávnění, doklady od vozidla a takzvanou zelenou kartu (doklad o mezinárodním pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). Nezapomeňte také na kartičku zdravotní pojišťovny.

Finance na cesty

Při cestě do zahraničí mějte u sebe hotovost i platební kartu. Před odjezdem si obstarejte i drobné mince, které přijdou vhod při platbě mýtného a drobných útratách. Pokud budete mít u sebe větší obnos, uschovejte si bankovky na více míst. V zahraničí se nemusíte obávat ani plateb kartou. Za platby kartou neplatíte žádný poplatek. Kdo rád přepočítává útratu na koruny, může si u své banky zjistit, jaký kurz při přepočtu do koruny využívá a s jak vysokou kurzovou marží pracuje. Výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí je zpravidla nevýhodný, většina bank vám totiž naúčtuje poplatek.

Poznamenejte si důležitá čísla

V zahraničí se může přihodit ledasco. Chvilka nepozornosti může skončit úrazem, ztrátou zavazadel nebo krádeží osobních dokladů. Pro všechny myslitelné situace je dobré mít po ruce důležitá telefonní čísla. Poznamenejte si alespoň číslo lékařské pomoci, policie, asistenční služby pojišťovny, delegáta cestovní kanceláře či kontakt na české velvyslanectví nebo konzulární jednatelství.

Nezapomeňte na kvalitní pojištění

Před každou cestou do zahraničí si uzavřete cestovní pojištění. Vyberte si takové, které se vztahuje na všechna reálná rizika. „Základem cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh, ze kterého je například hrazeno ambulantní lékařské ošetření, předepsané léky, zdravotnický materiál, neodkladné operace, hospitalizace, akutní zubní ošetření či převoz nemocného do České republiky. Z tohoto pojištění je hrazen i převoz tělesných ostatků do České republiky,“ vyjmenovává David Kadlec, poradce portálu Pojisteni.com. Při výběru pojištění se zaměřte na výši pojistných limitů, rozsah pojištění i výčet výluk. Česká asociace pojišťoven doporučuje v případě pojištění léčebných výloh minimální limit pojistného plnění ve výši 1 250 tisíc korun.

„Lidé by neměli zapomínat i na další užitečná připojištění. Spolu s cestovním pojištěním se vyplatí sjednat i úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění cestovních zavazadel, pojištění storna zájezdu a případně další připojištění,“ doplňuje Kadlec.

Základní fráze se vždy hodí

Nemusíte být expertem na světové jazyky, ale několik základních slovních obratů by se měl před odjezdem naučit každý. Pokud vás zrovna neláká polština, francouzština nebo italština, zaměřte se na angličtinu. Základní anglické výrazy by měly stačit v každé zemi. Naučte se pozdravy, základní číslovky a časové údaje, zeptejte se anglicky na cestu, cenu zboží, požádejte někoho o jídlo, pomoc nebo informaci.

Zavřete okna, zamkněte a vyprázdněte poštovní schránku

Před odjezdem zajistěte byt nebo dům před nechtěnou „návštěvou“ zlodějů. Ideální je, pokud na váš domov dohlédnou sousedé, rodina nebo příbuzní. Pokud vyrážíte do zahraničí na delší dobu, pověřte někoho zodpovědného výběrem poštovní schránky. Přeplněná schránka, stažené žaluzie a vylidněná ulice může lákat zloděje.