Generali Survival maže hranice mezi handicapovanými a zdravými sportovci

V pátek 12. června bude na tradičním místě, v areálu Akademie múzických umění v Poněšicích, zahájen už 14. ročník oudoorového víceboje dvojic Generali Survival 2015. Stejně jako v předchozích ročnících, i v tomto půjde především o sblížení handicapovaných a zdravých sportovců. Samotný závod trvá 24 hodin, celá akce od pátku do neděle. 

Přilákat široké spektrum zájemců a postavit závod na partnerství handicapovaných a zdravých sportovců. Taková je základní myšlenka, se kterou v pátek odstartuje už 14. ročník čtyřiadvacetihodinového víceboje dvojic Generali Survival 2015. 

Na trať v Poněšicích poblíž Hluboké nad Vltavou vyrazí mužské, ženské a smíšené dvojice. V pátek večer ve 22 hodin se společně s nimi postaví na start také dvojice tvořené sportovci s handicapem a bez handicapu. Společný závod absolvují již po šesté. 

Generali Survival se snaží vytvořit podmínky pro společné klání vozíčkářů a ostatních – zdánlivě nehandicapovaných. Již řadu let se ale ukazuje, že rovnítko není zdaleka rovné a výkony některých papírově slabších závodníků často předčí favority. 

Naším mottem je, že neexistuje sport pro zdravé a sport pro handicapované, je jen pohyb, který děláte s láskou nebo bez ní. Chceme dokázat, že handicap je velmi často nedostatkem vůle, nikoli problém těla. Předešlé ročníky nás opravňují k tvrzení, že už víme, jak na to,“ říká ředitel závodu Martin Pádivý. 

Závod je pro vozíčkáře otevřen již šestým rokem a stejně jako vloni a předloni, i letos bude zároveň Mistrovstvím České republiky vozíčkářů a sportovců bez handicapu.

Koncept závodu a výkony startujících oceňuje i výkonná předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová. „Je dobře, že se sport handicapovaných neomezuje jen na paralympijské disciplíny, stejně jako sportovci bez handicapu nepřestanou hrát baseball jen proto, že není na programu olympijských her,“ říká Erlebachová. 

Letošní 14. ročník Generali Survival se koná opět u obce Poněšice poblíž Hluboké nad Vltavou v jižních Čechách – ve středisku Akademie múzických umění. Soutěží se v sedmi kategoriích podle složení dvojic: ženy, muži, mixy a vozíčkáři s „choďáky“. 

I letos soutěžící najedou, naběhají, nastoupají, napadají a uplavou přes 150 kilometrů a své síly změří v bezmála dvou desítkách disciplín, jako jsou střelba z luku a pistole, golf, lezení, eskymování, vysoká lana, orientační běh, luštění rébusů, horské kolo ve všech podobách a další,“ přibližuje Martin Pádivý. 

Naší snahou je přilákat široké spektrum zájemců a závod postavit nikoliv na výkonnosti, ale na partnerství a faktu, že vůlí motivovaný průměr je často k nerozeznání od výjimečnosti,“ upozorňuje ředitel závodu. 

Celá akce trvá tři dny. V pátek 12. června od páté hodiny odpolední proběhne prezence závodníků, poté následuje výklad tratě a dvě hodiny před půlnocí vypukne samotný závod hromadným startem na kolech a handbicích ze střediska AMU. 

Cíl se uzavírá v sobotu v deset večer a prolíná se se slavnostním večírkem. V neděli dopoledne je pak celý závod završen slavnostním dekorováním vítězů v jednotlivých kategoriích. Závodu se může zúčastnit nejvýše 60 dvojic, z toho 10 závodníků s handicapem. 

Akci takovéhoto charakteru v Evropě nenajdete. Jen v mnohem subtilnější podobě pořádá podobný závod Université Joseph Fourier v Grenoblu, který v předloňském roce přejal myšlenku, strukturu a filozofii našeho Survivalu,“ upozorňuje člen správní rady Nadace pojišťovny Generali Jiří Cívka.  

V našem závodě je od všeho trochu. Letošní ročník se tedy nese v duchu ‚všehotrochismu‘, směru, který je dost postmoderní na to, aby z lesů pronikl i do světa bez tepláků,“ uzavírá s nadsázkou Martin Pádivý. 

Další informace včetně seznamu povinného vybavení a fotografií či videí z minulých ročníků jsou k dispozici na stránkách závodu www.generalisurvival.cz. Kontakt na ředitele závodu: Martin Pádivý, 777 602 530. 

 

zdroj: tisková zpráva Spindoctors s.r.o.