Kamera, klapka, pojištění! Každý druhý hollywoodský trhák míří do Allianz

Extrémně riskantní povolání a obří majetkové škody. James Bond je ve službách pro královnu nepojistitelný, jeho představitele Daniela Craiga už ale pojistka bez problémů kryje. Poslední herec, který hraje známého agenta 007, stejně jako všichni jeho předchůdci, musel mít ještě před vkročením na plac řádné pojištění. Proč je to v zábavním průmyslu tak důležité? Společnost Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) to zjišťovala v zákulisí.

 

Nezanedbatelnost pojištění se jasně prokázala během natáčení 24. filmu série James Bond, Spectre, kdy Daniel Craig utrpěl vážné zranění kolene a musel podstoupit náročnou artroskopickou operaci, což vedlo k významnému zpoždění celého natáčení.

„Při každodenním natáčení, které stojí až půl milionu dolarů denně, může dojít k rychlým ztrátám, pokud se natáčení zpozdí,“ upozorňuje Michael Furtschegger, vedoucí oddělení zábavního průmyslu společnosti AGCS.

Nejde však pouze o zpoždění. Na place se toho může pokazit mnohem víc – od nebezpečných kaskadérských scén, přes výbuchy a lidskou chybu, až po škody na filmového materiálu. V závislosti na žánru, pojištěném rozpočtu a dalších rizikových faktorech, se pojistné pohybuje v rozmezí od 0,6 % do 1 % celkového rozpočtu filmu, který může dosahovat od jednoho až po 200 milionů dolarů.

Existují však i situace, které pojistitelné nejsou. „Když nás jeden dokumentární kanál oslovil, zda pojistíme moderátorku, kterou spolkne velká krajta, naše odpověď byla jednoznačné ne,“ dodává Furtschegger.

Allianz má s pojišťováním filmů dlouhou historii, která se táhne až do 90. let 19. století. Od grotesek Keystone Cops a Charlieho Chaplina až k Harry Potterovi a Marvelovským superhrdinům už AGCS (za)chránila tisíce hollywoodských trháků, nezávislých filmů, dokumentů, reklam i televizních produkcí. „Naše historie nám dává vynikající pověst, a také proto je dnes každý druhý trhák pojištěn u nás,“ komentuje Furtschegger.

Zdroj: Allianz pojišťovna