Zájem o hypotéky roste. Až 94 % Čechů by dalo přednost bydlení ve vlastním bytě nebo domě

Praha 22. července 2015 – Průzkum, který si dala udělat Wüstenrot hypoteční banka u lidí ve věku mezi 18 a 50 lety, ukázal, že bydlení ve vlastním preferuje celých 94 % dotázaných.  Proto nepřekvapí, že zájem o hypoteční úvěry na bydlení v letošním roce opět výrazně vzrostl. Hypoteční banka Wüstenrot vykázala v 1. pololetí 46% nárůst objemu poskytnutých hypoték. K nárůstu přispívá jak široká nabídka prozatím cenově výhodných nových bytů, tak zájem Čechů bydlet ve vlastním bytě nebo domě.

Hypoteční banka Wüstenrot poskytla v 1. pololetí letošního roku hypotéky a účelové úvěry na bydlení celkem za 2,978 mld. Kč, v loňském roce činil objem poskytnutých úvěrů 2,231 mld. Kč. U účelových hypotečních úvěrů na bydlení se objem obchodů zvýšil o 46 %. K nárůstu přispívá i zvyšující se průměrná výše hypotečního úvěru, která v roce 2015 dosáhla 1,5 milionu korun.

„Naše klienty samozřejmě motivuje i rekordně nízká úroveň úrokových sazeb. Hypotéku na bydlení na částku od 1,8 milionu korun může klient u nás získat za úrokovou sazbu od 1,84 % ročně a u Hypotéky Refin začíná úroková sazba na 1,74 % p. a.,“ dodává Pavel Vaněk, generální ředitel a předseda představenstev společností Wüstenrot.

Z údajů WHB vyplývá, že nejčastěji si klienti sjednávají hypotéky s 5letou fixací úrokové sazby, a to v 58 % případů. Zájem je také o 3leté sazby, které si u nových hypoték sjednali dvě pětiny klientů.

Růst obchodů Wüstenrot hypoteční banky podporuje i eHypotéka, tedy elektronické zpracování žádostí, které výrazně urychluje proces vyřízení a schválení hypotečního úvěru.

Češi chtějí bydlet ve vlastním

Z průzkumu provedeného ve věkové skupině mezi 18 a 50 lety preferuje bydlení ve vlastním bytě nebo domě plných 94 % dotázaných. Přitom ve skutečnosti bydlí ve vlastním bytě nebo domě pouze něco přes 60 %, což odpovídá i výsledkům sčítání lidu domů a bytů v roce 2011. V příštích 12 měsících plánuje pořízení vlastního bydlení 10 % dotázaných a v horizontu 2 až 5 let dalších 26 % respondentů.

Zajímavé výsledky přinesl průzkum i s ohledem na financování budoucího bydlení.

Těší mě, že průzkum ukázal, že Češi jsou poměrně dobří hospodáři a při pořizování bydlení kombinují úvěry a půjčky s vlastními zdroji,“ říká dále Pavel Vaněk a upřesňuje, že s využitím hypotéky počítá při financování nového bydlení 63 % dotázaných, 33 % předpokládá financování pomocí stavebního spoření. 46 % má pro účely pořízení bydlení našetřenu vlastní hotovost, 14 % pak počítá i s půjčkou od příbuzných nebo přátel. 

V rodinách si pomáhají

Z průzkumu také vyplynulo, že v 36 % případů vypomohli mladé generaci rodiče, ve 40 % financovali byt manželé či partneři společně a jen 16 % dotázaných kupovalo byt nebo dům samo.

Důvody k pořízení vlastního bydlení jsou nasnadě

Společné bydlení s partnerem či partnerkou, potřeba soukromí a nezávislost na rodičích jsou u mladších ročníků základní důvody pro pořízení vlastního bydlení.  Jen 17 % uvádí nutnost stěhování za prací a narození dítěte bylo či je důvodem u 11 % respondentů.

O průzkumu

Průzkum Fakta a trendy v bydlení finanční skupiny Wüstenrot provedla nezávislá výzkumná agentura Data Collect. Sběr dat probíhal on-line formou v červnu 2015. V on-line dotazníku odpovídalo celkem 500 respondentů s reprezentativním zastoupením podle pohlaví, věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání.

 

Zdroj: tisková zpráva Finanční skupiny Wüstenrot