Fotíte pomocí dronu? Bez pojištění můžete místo přivýdělku dostat pokutu!

Bezpilotní letouny neboli tzv. drony, o kterých se ještě nedávno hovořilo téměř výhradně v souvislosti s armádou, se v poslední době staly šikovnými pomocníky řady fotografů a kameramanů. Za kouzelné letecké snímky jim dnes platí mnohé realitní kanceláře, organizátoři sportovních akcí, koncertů, ale třeba i firemních večírků. Někteří majitelé dronů se však vystavují vysoké pokutě, neboť pro svoji činnost nemají potřebná povolení ani „povinné ručení“.

Že musejí coby piloti dronů pro komerční využití dostat povolení od Úřadu pro civilní letectví (ÚCL), možná mnohé fotografy ani nenapadne, zejména pokud se svou činností začínají čistě „amatérsky“ při focení vlastního bydliště či přírody v okolí. Někdy nejspíš ani nevědí, že musejí dodržovat platnou legislativu, zejména Letecké předpisy stanovené ÚCL regulující provoz dronů. Jakmile však začnou své fotografické úlovky zpeněžovat, přivýdělek z víkendu se jim nakonec může ošklivě prodražit. K této činnosti je totiž potřeba speciální licence, tzv. Povolení k provozování leteckých prací, s nímž jde ruku v ruce povinnost mít pojištěnou odpovědnost za škody způsobené provozem dronu. Pokud oprávnění a pojištění nemají, říkají si nejen o tučnou pokutu, ale také o předem prohraný spor o odškodné za újmu na zdraví či škodu na majetku.

„Každý pilot dronu, ať už menšího či většího, komerčního nebo ne, by měl být seznámen se základními pravidly provozu, která přesně stanovují, kde se smí nebo nesmí létat. Přesto dochází k nepříjemným nehodám, kdy i při dodržení všech pravidel se může dron „zalétnout“ z důvodu technické chyby a způsobit škodu na majetku či zdraví,“ uvádí Tomáš Gratzl, upisovatel pojištění letadel v Allianz, která drony pojišťuje již od roku 2012.

Přestože drony malých rozměrů se dnes v médiích objevují hlavně v souvislosti s tématem hrozby ztráty soukromí, riziko poškození cizího majetku či úrazu se nevyplácí bagatelizovat, a to i s ohledem na zvýšení částek za odškodnění fyzické a psychické újmy, které loni přinesl nový občanský zákoník. Allianz proto nabízí pojištění dronů nejen majitelům komerčně využívaných strojů, kde je povinné pro všechny, ale i těm, kteří je používají čistě pro rekreaci. V této kategorii je zatím pojištění povinné jen v případě, že dron váží více než 20 kg.

Zdroj: tisková zpráva pojišťovny Allianz