Spolujízdu bez kvalitního povinného ručení raději nenabízejte

Stále oblíbenějším způsobem snižování nákladů na cestování za prací i zábavou se stává tzv. spolujízda. Ze svezení neznámého člověka po dohodě přes internet se ale místo snadného přivýdělku může rychle stát noční můra, zejména za špatných povětrnostních podmínek. Pokud jako řidič způsobíte nehodu, před zadlužením kvůli odškodnému vás ochrání jen dobré povinné ručení.

„Řidič motorového vozidla je zodpovědný za všechny cestující, které veze v autě, a to bez ohledu na to, v jakém jsou k němu vztahu. Nezáleží tedy na tom, zda jde o jeho příbuzné či cizí osoby, nebo kdy tito lidé do vozu přistoupili – na všechny spolujezdce se plně vztahují všechny případné nároky na pojistné plnění v rámci povinného ručení,“ uvádí Tomáš Klofát, ředitel úseku likvidace pojistných událostí vozidel v Allianz pojišťovně.

Jestliže škodu na zdraví způsobíte cizímu člověku, možnost vleklého sporu o odškodnění se značně zvyšuje. Kvalitní povinné ručení s dostatečným limitem pojistného plnění pak představuje jedinou možnost, jak nehodu přestát bez finanční újmy. Své odpovědnosti se totiž v případě nehody nelze nijak zbavit, a to ani sepsáním určité „dohody“ před jízdou, jak se o to někteří řidiči zejména v začátcích spolujízdy v Česku pokoušeli.

Předtím, než příště do webové aplikace zadáte čas svého odjezdu a výši příspěvku na benzín, nezapomeňte překontrolovat platnost své zelené karty, ale hlavně limit vaší pojistky. Allianz pojišťovna nabízí v rámci svého nového autopojištění nejvyšší limit na trhu, a to až do 200 milionů korun. Možnost sjednání úrazového pojištění osob ve vozidle, stejně jako úrazového pojištění řidiče, je v Allianz samozřejmostí.

Zdroj: tisková zpráva pojišťovny Allianz